Kako naučiti strani jezik?
Pokušavate već duže vrijeme naučiti strani jezik, npr. njemački, ali prilikom učenja baš i ne napredujete?
To je vjerojatno zato što pogrešno učite, tj. ne učite shodno svom tipu. Generalno gledano postoje četiri tipa učenja i oni su povezani s našim osjetilima. Međutim, pojedini osjetilni organi su kod svakoga različito jako izraženi. Iz toga proizlazi da svaka osoba razvija određenu tehniku učenja kako bi što lakše zapamtila sadržaj. U odnosu na osjetilne organe koje najviše koristimo pri učenju govorimo o auditivnom, vizualnom, komunikativnom i motoričkom tipu učenja.
Auditivni tipovi najbolje pamte ono što čuju i uče slušajući. Vole čitati naglas i dobro pamte melodije. Takvim tipovima su pri učenju stranog jezika od velike pomoći audio materijali i predavanja. Jako su dobri u učenju na pamet, ali ih buka brzo dekoncentrira.
Vizualni tipovi najbolje i najbrže nauče ono što vide. Preferiraju ilustracije i uočavaju detalje. Prilikom učenja prave puno bilježaka i rado uče koristeći sličice, tabele, grafikone i kartice. Takvim tipovim u učenju stranog jezika mogu pomoći video materijali i izrada mentalnih mapa (Mind Map).
Komunikativni tipovi preferiraju razgovore i rasprave. Potrebna im je interakcija, tj. razgovor s drugima. Na nastavi postavljaju puno pitanja te bolje uče u skupini nego samostalno. Konverzacijske vježbe su za njih najbolji način učenja stranog jezika.
Motorički tipovi najlakše uče kroz pokret i djelovanjem (learning by doing) i preferirajumetodu učenja u praksi. Vole izrađivati stvari i isprobavati nove aktivnosti. Prilikom učenja su često tjelesno aktivni i ne vole teoriju već eksperimente. Boravak u inozemstvu je za njih idealan način učenja stranog jezika.
Važno je naglasiti da su gotovo svi ljudi kombinacija tih tipova i to barem dva tipa. Najbolje učimo i pamtimo kad uključimo sva svoja osjetila jer se na taj način naš mozak višestruko aktivira i dobro pohranjuje nove sadržaje. Stoga je i kod učenja stranog jezika bitno slušanje, čitanje i konverzacija!