Izrada plana učenja
Izrada plana učenja
To u početku baš i ne zvuči opuštajuće, zar ne? Ali trebaš imati na umu da s malo strukture možeš uštedjeti puno vremena i truda prilikom učenja. Dakle, čak i ako si spontaniji tip, trebao bi napraviti plan učenja. Dat ćemo ti savjete kako to učiniti.
Izraditi plan učenja – uopće ne zvuči zabavno. Međutim, možemo te uvjeriti da strukturirano učenje može biti i zabavno. Ne moraš uvijek raditi za stolom da bi učio. A neugodni zadaci koji mogu biti uključeni u pripremu ispita ne bi trebali činiti glavninu posla.
Dakle – krenimo! Pa, kako možeš napraviti dobar plan učenja?
Najvažnije je ne samo napraviti plan učenja, već ga se i pridržavati nakon toga. Ako samo zapišeš sve što namjeravaš učiniti, a zatim to ne učiniš, to ti naravno neće pomoći.
Ključni čimbenik: Tvoj ugovor sam sa sobom!
Prije izrade plana prvo potpiši ugovor. S kime? Sam sa sobom! Uzmi list papira i zapiši koji cilj želiš postići do kada i što si spreman učiniti da ga postigneš. Najbolje je da taj ugovor staviš iznad radnog stola, televizije, telefona ili negdje drugdje u kući, gdje ćeš ga često vidjeti.
Primi se posla: Postavi svoj cilj
Ako još nisi postavio svoj cilj, sada je vrijeme da to učiniš. Želiš li naučiti njemački za posao? Onda odredi do kojeg stupnja. I definiraj razdoblje – do kada želiš postići svoj cilj? Moraš ili želiš polagati njemački ispit? Tada se automatski definiraju cilj i razdoblje.
Nakon toga možeš već gotovo izraditi plan učenja – ali samo skoro. Trebaš imati i neki međukorak, osim ako ne želiš naučiti samo nekoliko njemačkih fraza za narudžbu u restoranu. Podijeli svoj glavni cilj na podciljeve, na primjer na mjesečne, tjedne ili dnevne faze. Isprobaj koliko moraš prilagođavati ciljeve dok ne dođeš do nekog koncepta koji ti odgovara i onda se moraš držati tog koncepta.
Drugi korak
Zašto ti treba plan? Trebaš li zaista napraviti plan učenja? Mi mislimo: da! Učenici koji točno znaju što rade napredovat će brže i neće zaglaviti u beskorisnim ili dosadnim zadacima. S planom ćeš to ne samo izbjeći, već ćeš kroz taj fokus dobiti vrijeme koje možeš koristiti za ugodne stvari!
Izrada plana učenja – najbolji lijek za zaborav
Plan učenja također je pogodan za učenike koji teže “zaboraviti” na učenje. Ti termini tada funkcioniraju kao sastanci koji se vode kao i poslovni ili privatni sastanci, kojih se moraš pridržavati.
Preduvjet za plan učenja
Svaki dan je drugačiji.
Dakle, planiraj vježbe različitih duljina.
Nemaš svaki dan vremena i volje učiti satima. Zato planiraj kratke vježbe za one dane kad imaš mnogo drugih obveza. Duge vježbe ostavi za dane s više vremena. Ukupno se računa ono što si tjedno napravio. Ovaj ti je princip možda poznat iz sporta: nije svaka sportska vježba jednako duga ili jednako teška.
Tvoje su vještine različite.
Stoga vježbaj sve.
Tvoje razumijevanje čitanja već je vrlo dobro, ali još uvijek ne znaš dobro pričati? Onda za početak planiraj duže vježbe čitanje i kratke govorne vježbe. Na ovaj ćeš način zadržati motivaciju prilikom učenja. Naravno, ne možeš se usredotočiti samo na ugodne aktivnosti u kojima si već dobar, ali smatramo da ispunjavanje dana “mrskim zadacima” nije dobra ideja.
Ali ne mislimo ni da je dobra ideja te “mrske zadatke” jednostavno potpuno izostaviti. Potrebna ti je sveobuhvatna obuka, posebno za pripremu ispita. Stoga se igraj s vremenom, ali planiraj i vještine u kojima još nisi baš dobar.
Neke dane ide, neke ne.
Ako želiš izraditi plan učenja, važan je čimbenik biti spreman i za „hitne slučajeve“. Na ovaj način osiguravaš da ne propuštaš tek tako dnevno učenje. Dakle, planiraj mini vježbe za stvarno loše dane. Na ovaj način zadržavaš dobar osjećaj tijekom učenja. Ali oprez: Pazi da se „hitni program“ koristi samo povremeno. „Hitan slučaj“ nije svaki dan.
Imaš određene sklonosti prilikom učenja jezika.
Ne odgovara ti svaka vježba ni svaka vrsta zadataka. Stoga planiraj cjeline i zadatke s ugodnim aktivnostima učenja, ali ne zaboravi ni na one koje baš i ne voliš raditi.
Aktivnosti
Prvi korak je pisanje popisa aktivnosti. Te bi aktivnosti trebale biti što je moguće konkretnije. Zato npr. napiši: “Pročitaj članak na stranici 63 udžbenika” ili „Napravi vježbu broj 7 i 8 u radnoj bilježnici“. Napiši i koliko ti vremena treba za koju vrstu aktivnosti ili vježbi. Tako možeš već nakon nekoliko tjedana planirati bolje i preciznije. Trebao bi imati najmanje 20 do 30 različitih aktivnosti, vježbi ili zadataka, tako da imaš dovoljno izbora. Zatim te aktivnosti razvrstaj u četiri vještine “čitanje”, “slušanje”, “govorenje” i “pisanje”. Jesi li za svaku vještinu pronašao barem pet aktivnosti? Savršeno!
Evo osnovnog izbora koji možeš koristiti kao vodič:
– napiši nepoznate riječi u rječnik
– napiši kratku priču ili esej
– slušaj njemački radio
– pogledaj njemačku seriju na Netflixu
– komentiraj na Facebooku u njemačkim grupama
– razgovaraj s nekim na Skypeu / Zoomu / Whatsappu na njemačkom
– koristi aplikaciju za učenje jezika
– čitaj novine i časopise na njemačkom
– slušaj audio knjige i podcaste
– igraj jezične igre
– čitati naglas
– pohađaj tečaj njemačkog jezika
Izradi plan učenja – kako?
Svaki dan planiraj oko tri do pet aktivnosti. Znači, slušaj radio, razgovaraj s nekim na njemačkom, čitaj nekoliko minuta, napravi gramatičku vježbu i komentiraj u nekoj Facebook grupi.
Ako ti je svaki dan previše, rasporedi te aktivnosti na svaki drugi dan.
Međutim, ono što se mora svakodnevno raditi jest učenje riječi. Za to možeš koristiti kartice s riječima, ali i neku aplikaciju ili neku drugu vrstu rječnika. Aplikacija ima prednost u tome što se ne moraš brinuti o organizaciji – to štedi vrijeme.
Jedan tjedan bi na primjer mogao izgledati ovako:
Ponedjeljak: vokabular, čitanje teksta naglas, pogledati gramatički video u Danielovim YouTube video zapisima, slušanje njemačkog podcasta, vježbati s pomoću neke aplikacije za učenje jezika
Utorak: vokabular, pročitati poglavlje u knjizi, napisati email na njemačkom, obraditi jedno poglavlju iz Danielovog video tečaja
Srijeda: vokabular, voditi Skype razgovor s nekim na njemačkom jeziku, pogledati Danielov najnoviji video (ili stari), napisati esej (ne mora imati 4000 riječi)
Četvrtak: vokabular, kopanje po njemačkim web stranicama, slušanje audio knjige, vježbati s pomoću neke aplikacije za učenje jezika
Petak: vokabular, gledanje Netflixove serije na njemačkom, naći se s nekim tko također uči njemački i zajedno raditi, unijeti nove riječi u rječnik, obraditi jedno poglavlju iz Danielovog video tečaja
Subota: vokabular, pisanje nekoliko njemačkih rečenica, uvježbavanje izgovora, čitanje njemačkog časopisa, gledanje Danielovih gramatičkih videa
Nedjelja: slobodno
Kao što vidiš, nijedan dan nije poput drugog. Na ovaj način učiš vrlo raznoliko i ostaješ motiviran.
Najvažnije pravilo:
Nikad, nikad, nikada ne bi trebao preskočiti dvije nastavne cjeline zaredom. Rutine kod učenja su važne – i ako se navikneš na svakodnevno učenje, onda će ti nešto nedostajati u danu ako taj dan ne učiš. To ćeš posebno primijetiti kad pronađeš puno izvrsnih svakodnevnih rutina.
Ali danas ti se stvarno ne da učiti?
Nema problema! Onda napiši na male papiriće oko 15 nastavnih cjelina (vježbe ili zadatke), preklopi ih i stavi u neku staklenku ili posudu. Kad god bi “zapravo trebao učiti”, ali ti se nikako ne da, tada izvuci jedan papirić i obavi taj zadatak. Nema izgovora!
I još jedan savjet: budi fleksibilan. Plan nije fiksan. Ako na popisu piše “slušaj audio knjige”, ali tvog partner za jezične vježbe iz Hamburga ima sat vremena za tebe, onda se naravno prijavi na Skype ili nešto slično tome i razgovaraj s njim. Dobar plan učenja i njegova provedba također ovise o spontanosti.
Sad je tvoj red!
Kao što vidiš, zadatak “izrade plana učenja” prilično je jednostavan. Isprobaj i napiši u komentarima i na Facebook grupama kakvo je tvoje iskustvo s tim! Radujemo se!
Mnogo je učinkovitije zakazati nekoliko sesija od 5-10 minuta dnevno nego sjediti 6 sati jednom tjedno i učiti dok ti ne pozli.